Koja stolarija je bolja: PVC, ALU ili drvena?
autor Slavica Turić
14.12.2020.
Na ovo pitanje je zaista nemoguće odgovoriti jer svaka od navedenih ima svoje prednosti i nedostatke u usporedbi s druge dvije. Konačan odabir ipak ovisi o potrebama i preferencijama krajnjeg kupca, a ovaj blog je zamišljen da posluži kao orijentir i savjetnik pri odabiru. Krenimo redom!
PVC stolarija
Unatoč sve većoj potražnji za aluminijskom i drvenom stolarijom, PVC stolarija ipak suvereno vlada tržištem i drži prvo mjesto po potražnji i prodaji. Puno je faktora koji utječu na takav rezultat, a omjer kvalitete i cijene je definitivno vodeći. Pvc stolarija je laka za održavanje – brisanje vlažnom krpom, traje 50 i više godina, a može se proizvoditi i od recikliranih materijala te je samim time i ekološki proizvod, može imati odličnu toplinsku i zvučnu izolaciju, široka paleta boja jamči izvrsnu estetsku komponentu i cjenovno je vrlo prihvatljiva. U odnosu na aluminijsku i drvenu stolariju, PVC stolarija, ako je rađena od kvalitetnih profila (npr. Schüco) i ima kvalitetno trostruko ostakljenje, ima definitivno najbolju toplinsku i zvučnu izolaciju. Upravo na te karakteristike treba paziti pri odabiru PVC stolarije jer će to utjecati na dugotrajnost, lijep izgled (završna obrada kvalitetnijih profila dugo zadržava izvorni izgled i sjaj) i na značajne uštede energetskih resursa. Ako uzmemo lošiju PVC stolariju, ona nakon nekoliko godina promijeni boju ili izblijedi, stvara se vlaga u unutarnjem prostoru i na unutarnjoj stijenci stakla, gubi se toplina zimi (ako je vani 0 stupnjeva, a u unutrašnjosti 22, kod lošije PVC stolarije je na unutarnjoj stijenci stakla, u tim uvjetima, oko 5 stupnjeva, a kod kvalitetne PVC stolarije temperatura unutarnje stijenke u istim uvjetima doseže i 20 stupnjeva), a ljeti toplina brže ulazi u prostor. Zbog svega navedenog, malo veće ulaganje pri odabiru PVC stolarije će Vas poštedjeti brige i, dugoročno, donijeti značajne uštede u Vašem kućnom budžetu.
Slika 1 Okvir PVC prozora od vrhunskih 7 – komornih Schüco profila
Aluminijska stolarija
Pri odabiru stolarije, aluminijska stolarija je sve češći izbor, prvenstveno zbog dugotrajnosti i estetike. S obzirom da su aluminijski profili manje dubine u odnosu na PVC i drvene, aluminijska stolarija pruža elegantan izgled gdje staklena površina dominira. Moderne poslovne zgrade diljem Europe krase aluminijski prozori, a vrlo često i aluminijske fasade. Aluminijska stolarija danas dolazi u raznim bojama te je često, na prvi pogled, teško razaznati da je zapravo riječ o aluminiju, a njeno održavanje je jednostavno kao i kod PVC stolarije. Samo brisanje bez potrebe za povremenim bojanjem kao što je slučaj s drvenom stolarijom. U pravilu je nešto skuplja od drvene, a poprilično skuplja od PVC stolarije. U vezi toplinske izolacije, aluminij je lošiji izolator od PVC-a i drveta.
Slika 2 Primjer ugrađene bijele ALU stolarije na objektu u Popovači
Drvena stolarija
Drvo je prirodan materijal i svakom prostoru daje jednu topliju i ugodniju notu. Drvena stolarija je uvjetovana na mnogim spomenicima kulture, crkvama i zgradama u starim gradskim jezgrama, no i mnogi vlasnici obiteljskih kuća se, sve više, odlučuju za drvene prozore i ulazna vrata. S obzirom da je udio šuma u ukupnoj površini RH poprilično visok(ukupna površina šuma i šumskih zemljišta u RH iznosi 2 759 039 ha, a to je 49,3 % ukupne kopnene površine države), a šume se sustavno obnavljaju, možemo reći da je drvena stolarija ekološki proizvod. Glavna „zamjerka“ drvene stolarije je ta što je neotporna na vremenske uvjete, s vremenom se lak ili boja počinju ljuštiti (iako kod suvremene drvene stolarije vremenski utjecaji imaju minimalan efekt – lamelirano drvo, suvremena zaštita...) te zahtijeva povremeno održavanje. Upravo zbog tog razloga, kombinacija drvo-aluminij (drvo iznutra, aluminij izvana) je sve češći izbor ljubitelja prirodnih materijala. Drveni prozori se najčešće prave od raznih vrsta četinjača u bojama po želji kupca. Cjenovno je drvena stolarija uglavnom skuplja od PVC stolarije, a nešto jeftinija od aluminijske. Što se tiče toplinske i zvučne izolacije, one prvenstveno ovise o vrsti ostakljenja, ali između ove tri vrste stolarije, mogli bismo reći da je drvena stolarija u „zlatnoj“ sredini.
Slika 3 Primjer ugrađene bijele drvene stolarije na objektu u Zagrebu
Na kraju, za koju god se stolariju odlučili, najvažnije je odabrati adekvatnog partnera koji će Vam znati pružiti potrebnu informaciju, proizvod izvrsne kvalitete te podršku pri izvođenju radova.